مهرفایل | فروش فایل | تحقیق و پژوهش

فروشگاه جامع فروش فایل تحقیقات و پژوهش در همه ی زمینه ها

اطلاعیه فروشگاه

تمام محصولات سایت اختصاصی می باشد و توسط پژوهشگران سایت جمع آوری و تدوین شده اند.

گیلان

 گیلان این مطلب از مطالب آزاد موجود در اینترنت جمع آوری شده است و در مورد گیلان و در 40 صفحه می باشد و در زیر قسمتی از متن آورده شده است :
استان گیلان یکی از استان‌های شمالی ایران به مرکزیت شهر رشت، و با مساحت ۱۴۷۱۱ کیلومتر مربع می‌باشد. این استان در ۳۶ درجه و ۳۴ دقیقه تا ۳۸ درجه و ۲۷ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ درجه و ۵۳ دقیقه تا ۵۰ درجه و ۳۴ دقیقه طول شرقی از نصف النهار قرار گرفته‌است.
درازای آن از شمال باختری به جنوب خاوری، ۲۳۵ کیلومتر و پهنای آن، از ۲۵ تا ۱۰۵ کیلومتر تغییر می‌کند. رشته کوههای البرز با ارتفاع متوسط ۳۰۰۰ متر، همانند دیواری در باختر و جنوب گیلان کشیده شده و این منطقه جز از راه دره منجیل، راه زمینی دیگری به فلات ایران ندارد[نیازمند منبع]. کمترین فاصله کوه از دریای خزر (در بخش حویق از شهرستان تالش) نزدیک به ۳ کیلومتر و بیشترین فاصله آن از دریا (در امام زاده هاشم، مسیر جاده رشت- قزوین) حدود ۵۰ کیلومتر است.
این استان، از شمال به دریای خزر و کشورهای مستقل آسیای میانه، از غرب به استان اردبیل، از جنوب به استان زنجان و قزوین و از شرق به استان مازندران محدود می‌گردد.
بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، تا پایان شهریور سال ۱۳۸۳، استان گیلان دارای ۱۶ شهرستان، ۴۸ شهر و ۴۳ بخش، ۱۰۹ دهستان و ۲۸۹۲ آبادی (۲۶۹۰ آبادی دارای سکنه و ۲۰۲ آبادی خالی از سکنه) می‌باشد. [۱]
فراورده‌های کشاورزی استان گیلان
نام‌دارترین فراورده‌های کشاورزی این استان برنج و چای و زیتون می‌باشند.
گویش‌های استان گیلان
زبان گفتاری مردم این استان گیلکی است، در نواحی باختری و شمال باختری استان که تالش نشین است گویش تالشی، و در جنوب گیلان (به ویژه در شهرستان رودبار) که کردنشین است کردی و نیز لری و در ناحیه‌های دیلم نشین شهرستان رودبار دیلمی در کنار فارسی گپ زده می‌شوند.
زبان دیلمی
زبان مردم کوهستان جنوب گیلان ، دیلمی است.
نامهای مختلفی که بر آن نهاده‌اند:
دیلمی: که به اصالت این زبان بر می‌گردد . کل گسترده این زبان در زمانهای گذشته دروازه دیلم نامیده می‌شد که از کوه درفک تا کوههای بابل را در بر می‌گرفت. و در اصطلاح کنونی به این سرزمین که غالبا کوهستانی است، دیلمستان گفته می‌شود.
تاتی: این نام به غلط توسط ترکان وارد شده‌است.
مادی: پروفسور احسان یارشاطر این زبان را به نام باستانی آن یعنی مادی می‌خواند.
زبان دیلمی از شمال تا سراوان رشت ، از جنوب تا الموت قزوین ، از شرق تا دیلمان ، خورگام ، اشکور و کوههای غرب مازندران و از غرب تا کوههای تالش گسترده‌است. زبان دیلمی در مناطق دیلمان و اشکور به علت مراودات چندین‌ساله مردم با مناطق جلگه‌ای و گیلک‌نشین، لهجه گیلکی به خود گرفته‌است و همین مساله در مناطق دیلم‌نشین مازندران نیز به چشم می‌خورد. زبان واقعی و گویش درست و اصلی گیلکی فعلی در حال حاضر در کل صومعه‌سرا و انزلی و قسمت‌هایی از فومن و رشت صحبت می‌شود.
جاذبه های طبیعی
جاذبه هاي طبيعي گيلان را می توان به پنج بخش تقسیم کرد: 1. سواحل دريا: شهرهاي آستارا، بندر انزلي و كيانشهر مستقيماً در كنار دريا قرار دارند. سواحل دريا در استان گيلان به 22 كيلومتر مي رسد 2. تالاب ها و درياچه ها: تالاب انزلي از جمله زيباترين مناظر آبي گيلان است. در داخل تالاب ، جزاير زيبايي وجود دارد.در جنوب شهر آستارا نیز يكي از درياچه هاي زيباي ساحلي گيلان در مساحتي كوچك قرار دارد.درياچه اصلي سد سفيدرود كه در دره هاي جنوبي و غربي شهر منجيل تشكيل شده است، نخستين منظره آبي براي مسافريني است كه از جاده قزوين وارد گيلان مي شوند.3.رودها :بستر رودهاي گيلان عمدتاً در مسير دره هاي كوهستاني و كوهپايه اي كه از جنگل هاي سرسبز و انبوه پوشيده شده اند قرار گرفته است. 4.آب هاي معدني: چشمه ي آب گاز سنگرود؛ در روستاي سنگرود از توابع دهستان عمارلو شهرستان رودبار قرار دارد. چشمه كلشتر منجيل ؛ اين چشمه حدود يك كيلومتر پايين تر از سد سفيدرود در فاصله پانصدمتري جاده اصلي
اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 4,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
ostane-gilan_151211_4796.zip298.4k